קאיזן: הסוף למוח ריק מתשובות

תרבויות יפניות משתמשות מזמן בשיטה העדינה של קאיזן להשגת יעדים עסקיים ולשמירה על מצויינות. בואו נבחן איך האסטרטגיה הזאת יכולה לעזור לכם להתחיל לכתוב סיפור, שיר, ציור, לתכנן קריירה ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיות, אפילו למחסום כתיבה ושחרור מתקיעות.

כשאנשים רוצים להשתנות, בדרך כלל הם מחפשים איזשהו שינוי גדול וקיצוני – חידוש דרסטי. יש הרבה יתרונות לחידוש דרסטי: הוא מתרחש בזמן קצר, מאפשר תפנית דרמטית ואולי מניב תוצאה טובה בזמן קצר מאוד. לפעמים שינויים כאלה מניבים תוצאות נפלאות, העניין הוא שאנשים רבים מוגבלים על ידי האמונה שחידוש הוא הדרך היחידה לשינוי. לעיתים קרובות מדי אנשים נוחלים הצלחה בטווח הקצר רק על מנת למצוא את עצמם גולשים חזרה לדרך הישנה כשפרץ ההתלהבות הראשוני דועך.

הרשו לי להציע לכם דרך חלופית לשינוי דרסטי:

קאיזן

“מסע של אלף קילומטרים חייב להתחיל בצעד אחד” – לאו טסה

קאיזן היא שיטת צעדים קטנים ונוחים מאוד לשיפור המשכי – שיפורים קטנים בכל יום אשר מובילים לדברים גדולים. בספרו, “צעד קטן לשינוי גדול“, ד”ר רוברט מאוור פיתח תאוריה המכילה 6 אסטרטגיות שונות לגבי השאלה מדוע דרך הקאיזן פועלת כשכל דבר אחר נכשל.

איש מחזיק מצפן ביד על רקע נוסף של ים באמצע היום

קייזן, מסע של אלף צעדים מתחיל בצעד אחד


6 האסטרטגיות לשימוש בקאיזן

 1. שאלו שאלות קטנות להפגת הפחד ולפתיחת ולפתיחת פתח ליצירתיות והשראה.

 2. חשבו מחשבות קטנות לפיתוח כישורים והרגלים חדשים.

 3. פעלו פעולות קטנות שמבטיחות הצלחה.

 4. פתרו בעיות קטנות.

 5. העניקו לעצמיכם ולאחרים תגמולים קטנים.

 6. הכירו ברגעים הקטנים.

אם אתם רוצים לעשות כל דבר שמצריך יצירתיות, אבל אין לכם מושג איפה להתחיל והמוח שלכם ריק מתשובות – השתמשו בקאיזן. ניתן לתכנת את המוח שלנו ולהכניס לפעולה את תהליכי הדמיון באמצעות שאלת שאלות קטנות. הרעיון הוא לשאול את השאלות ברוח עדינה וסבלנית ולא בטון קשוח, נוקשה ומלחיץ פעם אחר פעם, שוב ושוב במשך כמה ימים, כך לא תהיה ברירה למוח להתחייס אל השאלות. המוח, בדרכו כבר יספק לכם את התשובות.


שאלות קטנות להתקדמות

 1. איזה דבר אחד הייתי רוצה לתרום לעולם בספר, שיר או ציור שלי?

 2. ממי אני יכול לבקש עזרה או לקבל השראה?

 3. מה מיוחד בתהליך היצירתי שלי? בכשרון שלי?

 4. מה יגרום לי לריגוש?

אני ממליץ להשתמש בקאיזן בכל משימה ואתגר שאתם ניצבים מולו בחיים. לגשת אליהם פיסה אחר פיסה, פתרון אחר פתרון, שאלה אחר שאלה וכך יווצר שינוי משמעותי ואקספוננציאלי, ממש כמו ריבית דה ריבית בצבירת ההתקדמות.

המאמר לוקח השראה מספרו של ד”ר רוברט מאוור “צעד קטן לשינוי גדול” בהוצאת אגם.


 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות? אפשר לעשות זאת:

 1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

 2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם. לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן. לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות.

הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)


לעמוד הבית

#הצלחה #השגתיעדים #צעדיםקטנים #קאיזן