• Daniel S.T

כישרון מוזיקלי: 4 סימנים לכך שיש לכם אותו

מהו כישרון מוזיקלי?

נוהגים לתאר כישרון מוזיקלי בתור “יכולת או תכונה טבעית מיוחדת”. בספרו המומלץ “עכשיו – גלה את חוזקותיך“, דון קליפטון מספר, שכישרון הוא כל דפוס חוזר של חשיבה, הרגשה או התנהגות שאפשר ליישם אותו יישום פרודוקטיבי (יעיל). לפיכך, אם אתם סקרנים מטבעכם – זה כישרון. אם אתם תחרותיים מטבעכם – זה כישרון. אם אתם מטבעכם שקדנים ומתמידים – זה כישרון.

איך נוצר כישרון ע”פ המדע?

המוח הוא איבר נפלא שבתוכו נמצאים “סינפסות” – אזור המפגש של תאי העצב. סינפסה היא הקשר בין שני תאי מוח (נוירונים) המאפשר להם לתקשר זה עם זה. הסינפסות הן החוטים שלנו, ועלינו להכיר אותם שכן ההתנהגות תלויה ביצירת קשרים נכונים בין נוירונים במוח. כלומר, הסינפסות שלנו יוצרות את הכשרונות שלנו. ביומנו ה-42 ברחם, נוצר הנוירון הראשון וכעבור 120 ימים יש לנו כמאה מילארד נוירונים. 60 ימים לפני הולדתינו, מתחילים הנוירונים לתקשר זה עם זה. כל נוירון שולח יד (חוט) ומנסה ליצור קשר, ובכל פעם שנוצר קשר מוצלח – נוצרת סינפסה. בשלוש שנות חיינו הראשונות, הנוירונים שלנו מצליחים להפליא וליצור קשרים כאלה. המורשת הגנטית והתנסויות הילדות שלנו מסייעות לנו לגלות קשרים שהשימוש בהם חזק, קל ונוח יותר מאחרים – אולי קשר תחרותיות, אולי שקדנות ואולי סקרנות. אנחנו נמשכים אל הקשרים הללו פעם אחר פעם עד שהם מתהדקים ומתגבשים והופכים להיות דפוס חוזר של חשיבה, הרגשה או התנהגות שאותם אנחנו מיישמים יישום פרודוקטיבי.

יש אנשים שיש להם כישרון מוזיקלי טבעי, שמתבטא בדפוסים טבעיים המושכים אותם ללמוד את תחום המוזיקה ולייצר תוצאות מדהימות במהירות. יחד עם זאת, לא ניתן להצביע על כשרון בקלות וחשוב לבצע הבחנה בין כשרון לבין מיומנות. כל מי שרוצה להיות אמן יכול לעשות זאת גם אם אינו בעל כישרון – פשוט צריך לפתח את המיומנויות הדרושה.

אישה מחזיקה קשת ומנגנת על צ'לו לכן יש לה כישרון מוזיקלי

נגנית צ’לו כשרונית


מהם חמשת הסימנים המעידים על כך שיש לכם כישרון מוזיקלי?

  1. יתרון תחרותי: אתם מבינים במוזיקה, או מיומנויות מוזיקליות חזקות יותר מאנשים אחרים שנמצאים באותה רמת תרגול והכנה כמוכם. לצורך העניין, אם ילד יכול לשיר באופן שוטף ומדוייק ויש לו חותמת קול נעימה לאוזן מבלי שום אימון – זה סימן לכשרון. אם ילד מצליח לנגן בפנסתר מגיל מאוד צעיר – זה סימן שיש לו כשרון למידה על כלי נגינה.

  2. רצון חזק להופיע או לשמוע מוסיקה: כולנו אוהבים לשמוע מוזיקה מדי פעם, אבל לאנשים בעלי כישרון יש צורך לשמוע או להופיע כמעט כל היום. ייתכן וזה יופיע בצורות שונות, כמו תיפוף עם הידיים, זמזום לעצמך, שמיעה חוזרת של שירים – זה כמו דחף בלתי נשלט להיות סביב מוזיקה כל הזמן.

  3. היכולת לפענח צלילים באמצעות האזנה בלבד: אם אתם יכולים להבחין בין כלים, בין טונים וצלילים שונים ולספר לעצמכם בראש מה נשמע בסולם ומה צריך כוונון – כנראה שיש לכם את זה. זה לא אומר שתהיו זמרים מעולים מכיוון שזה דורש חותמת קול נעימה, אבל זה בטוח אומר שתוכלו לנגן על כלי נגינה בקלות.

  4. התעניינות עמוקה במוזיקה ובתאוריות מוזקליות: רוב האנשים רואים בתאוריה מוזיקלית משהו מאוד משמעם וקשה ללמידה, אבל הכשרוניים דווקא יראו את הלמידה הזו כבידור וכעיסוק כיפי. מוזיקאים כשרוניים פשוט אוהבים ללמוד מוזיקה והם רואים זאת כהרחבה של התשוקה והאהבה שלהם ולא כמשהו מסובך ללמידה.

  5. אומרים לכם: אם אתם מקבלים חוות דעת חיצוניות כנות מהמשפחה, החברים והסביבה על היצירות שלכם – אז כדאי לא להתעלם מהם. יחד עם זאת, חשוב לשים לב שלעיתים משפחה וחברים לא תמיד יוכלו לתת חוות דעת אובייקטיבית. מסיבה זו חשוב לזכור שהם לא אומנו להיות ציידי כשרונות, בטח שלא בתחום המוזיקה, לכן יש לקחת את דעתם בערבון מוגבל. במקרים כאלה, כדאי לבדוק מול המקצוענים בתחום – ואם אתם מקבלים חוות דעת כנות מאנשי מקצוע בתחום– כדאי לאמץ אותם בברכה אך לא לתלות את עתידכם בתגובה.

לסיכום

אם יש לכם את כל הסימנים, כנראה שיש בידכם מתנה גדולה.

כישרון לבדו אינו ערובה להצלחה ולהשגת תוצאות, יחד עם זאת הוא הזדמנות גדולה לממש את החלום.

אני מזמין אתכם לגלות את כשרונותיכם, להציב לעצמכם מטרות לחיזוקם ולבנות תכנית עבודה ממוקדת.

לעמוד הבית

#כישרון #כישרוןמוזיקלי

הירשמו כדי לקבל עדכונים על תכנים חדשים לפני כולם ולהיות חלק ממשפחת ארטלייף!