• Daniel S.T

התוכנות ששולטות במוח שלנו: חלק 1: כאב או עונג

כאב או עונג? ממה אנו מונעים?

מדוע אנשים מגיבים באופן כה שונה למסרים זהים? מדוע אדם אחד רואה את הכוס חצי מלאה והשני כחצי ריקה? מדוע אדם אחד שומע מסר וחש מלא מרץ ודחף, בעוד אחר שומע את אותו מסר בדיוק, ואינו מגיב כלל?

הדרך להבין מה מניע את התגובות שלנו ותגובות של אחרים היא לדעת מהן ״תוכנות העל״ (Meta-Programs) השולטות בנו. תוכנות על הן תבניות מחשבה פנימיות רבות עוצמה שמנחות את התנהגותנו. הן מסייעות לנו להחליט למה לשים לב, מה לבטל, מה להכליל, כיצד לפרש סיטואציה, כיצד ללמוד וכיצד לקבל החלטה.

בסדרת המאמרים הבאים אגע בכמה מתוכנות העל (מטא-פרוגרמס) השולטות בנו וגורמות לנו להשיג את התוצאות שיש לנו בחיים. לאחר שנגלה אילו תוכנות על שולטות בנו, נוכל לבחור האם ברצוננו להמשיך ולאפשר לאותה תוכנה לנהל אותנו, או להחליפה בתוכנה אחרת – תוכנה שתקדם אותנו לעבר מה שאנחנו רוצים.

״במפתח הנכון, אדם יכול לומר כל דבר. במפתח השגוי, שום דבר: החלק העדין היחיד הוא יצירת המפתח״. – ג׳ורג׳ ברנרד שו

תוכנת על מס׳ 1: הימנעות מכאב – הימשכות לעונג

כל התנהגות אנושית מסתובבת סביב הדחף לזכות בהנאה או להימנע מכאב. אנו נרתעים מלקפוץ לתוך מדורה כדי למנוע את כאב הכוויות. אנו מאזינים למוזיקה שאנחנו אוהבים מפני שאנו מתענגים על הצלילים.

אדם אחד עשוי לקרוא ספרים של סופרים אינטלקטואלים מפני שהוא נמשך לאינטליגנציה הכתובה בספר (הימשכות לעונג), בעוד שאדם אחד עשוי לקרוא את אותם ספרים מפני שאינו רוצה שיחשבו שהוא חסר השכלה (הימנעות מכאב).

לדוגמה, שאלו את עצמכם עכשיו, למה אתם קוראים את המאמר הזה? מה יותר מושך אתכם? האם זה מפני שאתם רוצים להפסיק כאב מסויים, או האם זה מפני שאתם מוצאים את התוכן הזה מושך בעינייכם ואתם רוצים עוד? היו כנים עם עצמכם.

נניח שזיהית שאתה אדם אשר תוכנת העל השולטת בו בחיים היא הימנעות מכאב, הדפוס המנהל את חייך באופן אוטומטי הוא דפוס של מציאת תשובה בסגנון ״אני לא אפגוש בכאב הזה״ לשאלה ״מה יוצא לי מזה?״. לכן אתה אדם אשר מונע ממוטיבציה שלילית (הימנעות).

או אם למשל, אתה אדם אשר תוכנת העל השולטת בו בחיים היא הימשכות לעונג, הדפוס המנהל את חייך באופן אוטומטי ואת מערכת קבלת ההחלטות האינסטקטיבית שלך הוא דפוס של מציאת תשובה בסגנון ״אני ארוויח את זה״ או ״אני אקבל את זה״ לשאלה ״מה יוצא לי מזה״. לכן אתה אדם אשר מונע ממוטיבציה חיובית (הימשכות).

עונג, נשמכת לעונג, המשכות, כיף, הנאה

כיצד זיהוי תוכנת העל תורמת להעלאת המוטיבציה?

תחילה, עלינו לזהות מהי תוכנת העל המנהלת אותנו, כאב או עונג?

בוודאי כבר שיערת, שדפוס ההימשכות לעונג הוא יותר אפקטיבי בהקשר של חיזוק המוטיבציה והשגת היעדים ולכן עלינו להפנות את תשומת הלב אל חיזוק דפוס זה. בין אם אנו ״נמנעים מכאב״ או ״נמשכים לעונג״.

זיהיתם את עצמכם כאנשים אשר תוכנת העל השולטת בהם בחיים היא הימנעות מכאב?

תוכלו לחזק את המוטיבציה בחייכם בכך שתכניסו לחייכם שני מימדים חדשים של מודעות:

המימד הראשון: מימד ה״כן״

מימד ה״כן״ הוא מימד אשר עונה על השאלה: ״מה כן?״ ועוצר את לופ התקליט החוזר במוחינו של השאלה של ״מה לא?״.

כאשר אנו מייצרים לעצמנו תוצאה רצויה, אנו ערים לגבי מה מושך אותנו – לכן עלינו לייצר תמונה מנטאלית של אותה תוצאה שבה רצוי לדאוג שיהיו כמה שיותר אלמנטים של ״מה כן?״

כאשר אנחנו מתעסקים בשאלה ״מה אני לא רוצה״ אנחנו מאפשרים למוחינו ליצור תמונות מנטאליות של אותם אלמנטים ובכך מחזקים את דפוס ההימנעות מכאב.

יש, כן, yes, thumbs up

המימד השני: מימד הרווחים

אדם אשר מונע מהימנעות מכאב – משקל הדברים שהוא עלול להפסיד גדול יותר מאשר משקל הדברים שהוא עלול להרוויח ולכן הימנעות מכאב תופסת את הפוקוס.

על אותם אנשים ליצור רשימה כל כך גדולה, איכותית ומשכנעת של רווחים מעשייה, עד אשר משקלה גדול יותר מאשר הסיבות להימנעות מכאב בפער גדול. על העונג להיות גדול יותר משמעותית מאשר הרווח מהימנעות.

תוכלו להיעזר בשאלה – אילו דברים טובים יקרו כאשר אשיג את מה שאני רוצה להשיג?

נסו זאת. 

בנוסף לכך, רצוי שהרשימה הזו שתכלול כמה שיותר תיאורים משלל החושים, בעיקרם: ראיה, שמיעה ותחושה משום שכך נוצרת חווית תשוקה אל מול התמונה.

חמשת החושים, תחושה, ראייה, טעם, ריח ושמיעה

חמשת החושים: תחושה, ראייה, טעם, ריח ושמיעה


תפסו פיקוד על הדפוס במקום לאפשר לו לתפוס פיקוד על חייכם.

זיהיתם את עצמכם כאנשים אשר תוכנת העל השולטת בהם בחיים היא הימשכות לעונג?

ברכות על כך שאתם פועלים מתוך מוטיבציה חיובית. המשיכו לחזק את הדפוס בכך שתדייקו את מה שאתם רוצים להשיג בחיים, בנו תוכנית עבודה וצאו לדרך.

״נאמר שיש רק שני כאבים בחיים, כאב המשמעת וכאב החרטה, ושהמשמעת משקלה גרמים, בעוד שמשקל החרטה הוא טונות״ – טוני רובינס

במאמר הבא ניגע בתוכנית העל הנוספת השולטת בחיינו: מסגרת התייחסות חיצונית או פנימית.

לעמוד הבית

#NLP #תוכנותעל #state #כאב #מטאפרוגרמס #הצלחה #עונג

הירשמו כדי לקבל עדכונים על תכנים חדשים לפני כולם ולהיות חלק ממשפחת ארטלייף!