הדבר הזה שאנחנו עושים בלי לשים לב עלול להזיק לילדים שלנו

השחלת צורות

לפני כמה שבועות, אני יושבת עם ירין לשחק במשחק הזה של ה"השחלת צורות" מכירים? כזה שצריך להשחיל צורות לתוך דלי? אז יש לנו כזה, ירין מאוד אוהב לשחק בזה, אבל הוא עדיין צעיר מידי בשביל עוד להבין מה זו כל צורה ולאן משחילים אותה.

אז אני יושבת איתו ומנסה ללמד אותו, מתוך רצון אמיתי שלי להרחיב לו את ידע העולם וגם כמובן לסייע בהתקדמות ההתפתחותית שלו.

ואז קרה דבר מאוד מעניין.

ירין לקח את צורת המחומש ובשיא תמימותו ניסה לדחוף אותו למקום של העיגול (בדלי). אני, בשיא תמימותי (כמו שאני מניחה עוד הרבה הורים עושים), ניסיתי להסביר לו ברכות: "יריני, כאן מכניסים את העיגול, זה לא המקום של המחומש".

בעודי מנסה להתעקש איתו שיכניס את המחומש למקום המיועד לו בדלי, ירין כמובן המשיך בשלו וניסה בכל זאת לדחוף את המחומש לתוך החור של העיגול. לא עברה דקה ובלי ששמתי לב (בצורה מפתיעה מאוד מבחינתי אני חייבת לציין) הוא הצליח להשחיל את המחומש לתוך החור של העיגול.

לקח לי דקה להבין מה קרה כאן וכיאה לאמא NLPיסטית כמוני שכל סיטואציה הופכת לשיעור לחיים, נפלה לי חתיכת תובנה!

מה זה חוק יקומי?

כמה אמונות יש לנו שאנחנו בטוחים בהם ב100%? שאנחנו מסוגלים להתערב עם אנשים גם על מיליון שקל מרוב שאנחנו מאמינים בהן. וכמה מהן אנחנו מעבירים הלאה לילדים שלנו מבלי למצמץ בכלל?!? האם עצרתם לחשוב פעם עד כמה הן באמת ודאיות? ובכלל, מאיפה הגיעה כל הוודאות הזאת? מה זה? חוקים ייקומיים? חשבתם פעם כמה מהאמונות האלה השפיעו על הפעולות של הילדים שלנו? על התוצאות שלהם? ומה אם אגיד לכם שאולי, רק אולי, העברתם לילדים שלכם אמונה שהיא בכלל לא נכונה וכך מנעתם מהם להצליח או להשיג משהו שהם ממש ממש רצו? הסיפור עם ירין גרם לי לחשוב על זה הרבה. זה אולי רק רגע קטן וכאילו חסר משמעות, אבל עבורי ועבור ההורים שאני מלווה הוא משמעותי מאוד!!! הסיפור הזה ממחיש עד כמה אנחנו כ"הורים" בשנייה אחת של חוסר מודעות (ובאמת מתוך כוונה טובה) עלולים להזיק לילדים שלנו. ברגע אחד שבו אנחנו מעבירים להם אמונה שלנו, שלא טרחנו להטיל בה ספק, אנחנו עלולים למנוע מהם את הסיכוי לחוות הנאה, הצלחה, אושר או כל דבר שעומד בדרכם.

וכל זה בשביל מה? בשביל להראות להם עד כמה אנחנו צודקים? חכמים? בעלי נסיון? או שתגידו לי שזה כדי למנוע מהם תחושת אכזבה? תסכול? למה מישהו ביקש מאתנו בכלל? מכירים איזה שהוא ילד שהלך בפול גז על החלום שלו ונתקל בקשיים ובא להורים שלו בטענה "למה לא מנעתם ממני ללכת על החלום שלי?"

אז חלאס! אולי הגיע הזמן שנשמור את האמונות שלנו לעצמינו ונאפשר לילדים שלנו לייצר לעצמם את האמונות שלהם על סמך ההתנסות שלהם! תנו להם להתנסות, לחקור, ללמוד על עצמם ולהתפתח בקצב שלהם. בואו נפסיק לנסות למנוע מהם לחוות כאב - כאב הוא חלק בלתי נפרד מההתפתחות והצמיחה שלנו כבני אדם! זה בסדר לחוות אותו ואפילו רצוי והכרחי! במקום שנלמד אותם לפחד מכאבים בואו נלמד אותם דווקא להתיידד איתם, לקבל אותם ולאהוב אותם.

הם גם ככה בלתי נמנעים באמת!


שלכם,

הדר.

 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות?

אפשר לעשות זאת:

  1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

  2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן.

לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות. הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)