איך לזהות ולהתמודד עם אנשים שליליים?

האם אתם מרגישים לא בנוח בנוכחותם של אנשים אחרים? ייתכן שזה בגלל שאתם נמצאים בחברת אנשים שליליים.

האושר שלנו תלוי באיכות מערכות היחסים שלנו ובאופן בו אנחנו מקבלים את דעותיהם של האנשים בסביבתינו. אותם אנשים יכולים להשפיע על הרצונות שלנו, החלומות שלנו ולפזר את דעותיהם על תחומי חיינו.


בגלל טבענו החברתי, לנהל את הסביבה שלנו זו משימה דיי מאתגרת, במיוחד כאשר היא הסביבה שלילית. בדרך כלל האנשים הקרובים אלינו הם אלה שינסו להניע אותנו לא לעשות דבר כזה או אחר. ייתכן שנתקלתם בדעה של חבר או הורה שמנסה להוריד אתכם ממטרה או יעד בטענה ש”קשה לעשות את זה”, או “הרבה אנשים לא יכולים לעשות את זה”, או ההזהרה הקבועה “זה מסוכן מדיי”.


החשיפה הממושכת לדעות שליליות מדבקת ומובילה לפגיעה חמורה בתחושה החיובית הכללית שלנו והלך הרוח היום יומי שלנו.


למעשה, כשנהיה מוקפים בסביבה חיובית וננהל את האנשים השליליים בחיינו, נרגיש יותר חיוביים כלפי העולם, כלפי המטרות שלנו וכלפי הסביבה שלנו.


אם אתם רוצים להגביר את את תחושת הסיפוק בחיים שלכם, אז העדיפות הראשונה שלכם צריכה להיות למידה כיצד לזהות ולנהל אפקטיבית את האנשים השליליים בחיים שלכם.

ראשית, נכיר את סוגי האנשים השליליים שמופיעים בחיינו:

אישה שלילית עושה בוז לא

סוגי אנשים שליליים

גנבי אנרגיה

גנבי האנרגיה הם האנשים שכאשר רואים את מספר הטלפון שלהם על הצג מרגישים מיד נפילת אנרגיה. אותם אנשים מדברים בטון מדוכא ואין להם טיפת אנרגיה בסגנון הדיבור ושפת הגוף שלהם. אנשים אלה מתלוננים המון ומספרים לכל אוזן על הסבל שהם עוברים ועל החיים ש”נלקחו” מהם. הם יסבירו לכם ש”אין מה לעשות”, “ככה זה החיים”. הם מתלוננים לרוב על מה שנסיבות חייהם עוללו להם והם הקורבן הטראגי של סיפור חייהם. גנבי האנרגיה הם מאוד ציניים וסקפטים ומזלזלים או לוקחים בערבון מוגבל את התוצאות של סביבתם. גנבי אנרגיה לעולם אינם מסופקים.


גנבי חלומות

גנבי החלומות הם האנשים שתמיד יהיו שם כדי להקריא לכם את התסריט המדוייק ל”למה זה לא יכול לקרות”. הם יגידו לכם שזה קשה מדי, שזה מסוכן מדי, שאין לכם את זה, שרק בודדים מצליחים ושהסטטיסטיקה לא לטובתכם. אותם אנשים לכודים בתוך גבולות ברורים שמבחינתם אין לכם דרך לפרוץ אותם. אנשים אלה משתמשים במילה “אבל” לעיתים קרובות.


גנבי פוקוס

גנבי פוקוס הם האנשים שתמיד ימצאו את מה לא בסדר בסיטואציה. הם רואים בעיקר את חצי הכוס הריקה ומה לא טוב. יש להם חוש מפותח לזהות אסונות שמתקרבים והחרדה היא חברה טובה שלהם. לאנשים אלה קשה לפרגן ולהחמיא מכיוון שמבחינתם אין סיבה מוצדקת לכך. הם מצפים לגרוע מכל. עם הגישה הזאת הם גונבים לנו  את הפוקוס ומעבירים אותו מהעיקר לטפל, מהחיובי לשלילי וגורמים לנו לראות בבירור מה יכול להשתבש ובכך מדביקים אותנו בחרדה שלהם. הם אוהבים חדשות רעות ומתמוגגים כשהם הראשונים להפיץ אותם בסביבה. אפילו כשמספרים להם על חדשות טובות הם מוצאים דרך כלשהי לראות אותה באור שלילי. לעיתים הם יקטינו את הסיפור שלכם בגלל שהסיפור שלהם הוא סיפור גדול יותר או שהם מכירים סיפורים גדולים יותר. גבני פוקוס אוהבים לעיתים להשוות ביניהם לבינינו ולהתחרות איתנו.

שיא מתנגד, לא רוצה איש שלילי

הייטרים (Haters)

הייטרים (שונאים) הם אנשים שמוצאים סיבה כלשהי מדוע מה שאתם עושים פוגע בהם. אותם אנשים מוצאים בכל תחום משהו לשנוא. הם שונאים אנשים מסוימים, הם שונאים תכניות טלוויזיה מסוימות, הם שונאים מקומות ולעיתים ממציאים דברים רק כדי לשנוא אותם. כמו שהבנתם, המילה “שנאה” שגורה אצליהם מאוד. אותם אנשים לרוב מקנאים במחשבות, בפעולות ובתוצאות שלכם ומחזיקים טינה כלפי הצלחות. בסתר, אותם אנשים יודעים שהם רוצים את מה שיש לכם ומעריצים אתכם, אבל יש להם דרך שונה להראות את זה.


השופטים

השופטים רואים את עצמם כמומחים בנבכי החיים. הם אוהבים לתייג כל דבר כטוב או רע, נכון או לא נכון, אפשרי או לא אפשרי, כשרוני או לא כשרוני, יצליח או לא יצליח וכיף או סבל. השופטים הם אנשים שרואים עצמם רמי דרג, שבמקרה לובשים היום בגדים אזרחיים ולא בגדי שופט מכובדים ובמקרה לא מחזיקים במשרה בבית המשפט העליון לצדק בירושלים ולכן מרשים לעצמם לשפוט כל דבר שאנשים חושבים או עושים. השופטים לרוב מדברים בהתנשאות וחוסר כבוד ומטיחים אשמה במה שלא מתיישב עם ספר החוקים שלהם.

שופטת בבית משפט מאשימה מישהו אישה שלילית

השופטים

המתנגדים

המתנגדים הם אנשים שימצאו את ההפך בכל מה שיוצג מולם. כל דעה שתשמע באוזניהם תיתקל בתשובה “מה פתאום! אתה לא מבין על מה אתה מדבר, תקשיב לי!”. מהמילים שלהם מבינים בין השורות את המשפט הישראלי הידוע: “עזוב, אני יודע!” או “אתה לא מבין מהחיים שלך”. אותם אנשים נעלבים בקלות ומחזיקים מערכת כיפת ברזל המגנה על הדעות שלהם. כל מחשבה שאינה תומכת את מה שהם יודעים מוגדרת כאיום קיומי ולכן יש לתקוף אותה ולהביס אותה.  מבחינתם, כולם טועים והם היחידים שצודקים. וויכוח עבור המתנגדים הוא דלק מעולה ליום טוב. אם זה היה תלוי בהם, הם יהיו ראשי הממשלה, מאמני הכדורגל ושרי האוצר הכי טובים. המתנגדים יביעו בעיקר חוסר עניין בדעה שלכם וימצאו בתחכום את הסיבה שבגינה אתם טועים.

איש ואישה רבים ומתנגדים אנשים שליילים

המתנגדים


הלא יציבים

האנשים הלא-יציבים הם אנשים שמתקשים לשמר החלטה אחת לאורך זמן. אותם אנשים נוטים לשמוע בדעה של כל אחד ומושפעים מאוד בקלות. אותם אנשים גם יודעים לשכנע מאוד טוב למה כדאי לשנות את ההחלטה שלכם. קשה להם לשמור לאורך זמן על מערכות יחסים, על תחום קריירה, על פוקוס, מיקוד ועל הבטחות. הלא יציבים ימצאו לרוב תירוצים מעולים למה הם הפרו הסכמים ולמה דברים מסויימים לא הלכו להם. קיימים אנשים בקבוצה זו שלא יבחלו בשימוש בשקרים, הונאה וחוסר יושרה.

רוצים לדעת איך להתמודד איתם?


טיפים להתמודדות עם אנשים שליליים:

לא לקנות את השליליות שלהם

אתם לא חייבים להאמין לכל דבר שאנשים אומרים. כאשר הסכמתם עם עצמכם שהאדם השלילי צודק, קניתם את הדעה שלו והכרזתם עליה בעלות. עכשיו הסבל שלו הופך להיות הסבל שלכם. כמו שלא תקנו מכנס או חולצה עם קרע, אל תקנו דעה עם שליליות.אנשים יגידו לך לא לעשות משהו כי הם לא יכולים לעשות זאת בעצמם והם לא עשו זאת מעולם

אנשים שליליים נעולים בתוך הגבולות שהם יצרו לעצמם. הם מנוהלים על ידי נסיון העבר שלהם והאמונות המגבילות שלהם. הם יציירו עבורכם סרט “אימה” מתוך עולמם הפנימי, לא כי הם רעים – אלא מכיוון שזה מה שהם מכירים. אותם אנשים נדבקו בשליליות מאנשים אחרים ולכן סוחבים איתם דורות ושכבות של שליליות.


הגנו על המוח שלכם

במוח שלכם קיים זאב חיובי וזאב שלילי. הזאב שתאכילו אותו יותר – יהיה יותר גדול וחזק. בידכם השליטה על האוכל שנכנס למוחכם. אל תתנו לאנשים אחרים להאכיל את הזאב השלילי שלכם ועמדו על המשמר בתקיפות.


אל תגיבו

חוסר תגובה כאשר אדם מביע באוזניכם דעה שלילית מצריך אורך רוח וסבלנות. יחד עם זאת, הסבלנות משתלמת. אותם אנשים בטוחים שהם צודקים ואולי הם באמת צודקים. אך האם זה משנה אם הם צודקים או לא? אם האמת שלהם משרתת אתכם, גורמת לכם להרגיש טוב ועוזרת לכם להשיג את החלומות שלכם, אז כדאי לכם להסכים איתה. אבל אם האמת שלהם יוצרת אצלכם תחושות של חוסר מוטיבציה – אל תגיבו. חוסר תגובה תוביל אתכם למצב של חסינות כלפי השליליות ועשוי לעצור את שטף השליליות של האדם השלילי מכיוון שעצרתם את הדלק שמזין את ההתנגדות שלו.

איש שסותם את הפה שלו כי הוא לא רוצה להגיב לאנשים שליליים

לשמור על זכות השתיקה


תפסו שליטה על השיחה

יש באפשרותכם להיות מובילי השיחה והדעה למרות השליליות של האדם שאיתו אתם מדברים. שליטה על השיחה לא אומרת שעליכם לכפות את דעתכם על האדם השלילי, אלא היא מאפשרת לכם להוביל את הנושא השיחה לנושא אחר וכך תנהיגו את הסיטואציה למה שמקדם אתכם.


הוו הדוגמה

תוכלו להדגים לאנשים השליליים שבסביבתכם את היופי בלראות את הצד החיובי בכל דבר, את השאלה הנפלאה “מה מעולה בזה” ואת שלוות הנפש של להיות אדם שחושב בצורה חיובית.


להראות חמלה ולהבין שאדם שלילי צריך עזרה

שליליות עונה על צורך מסוים ויש לה כוונה חיובית עבור אותו אדם. בדרך כלל הכוונה החיובית היא להגן עליו מפני יציאה מאזור הנוחות ואי-הוודאות המתלווה ליציאה הזו שעלולה להוביל לכאב. אותם אנשים רוצים לשמור עלינו כדי שלא נחווה את אותו כאב. אותו אדם שלילי זקוק להכוונה ועזרה כדי לצאת מהלך הרוח השלילי שהוא נמצא בו ולכן מה שתוכלו להציע לו זו חמלה. חשוב לזכור שלא ניתן לעזור לכל אחד ולא ניתן לשנות אנשים – ניתן להפיח בהם השראה לראות את הדברים אחרת ולהשפיע עליהם ליצור את השינוי בעצמם.


זו לא אשמתכם

זו לא אשמתכם שאותם אנשים הם שליליים. הם שליליים מכיוון שכך הם מתוכנתים והם לא מכירים משהו אחר.


תודה ששיתפת

דרך מעולה להגיב לאנשים שליליים היא להגיד להם: תודה ששיתפת. תגובה כזו מאפשרת לכם לשקול את הדעה של אותו אדם ולא ישר לקבל אותה.


עקרו מתוככם התנהגויות רעילות

זיהיתם את עצמכם כאדם שלילי? מעולה! החליטו עוד היום לעקור מתוככם התנהגויות רעילות שמלבות את השליליות ומושכות אנשים שליליים לחייכם. הנה כמה דוגמאות להתנהגויות שתוכלו לשחרר עוד היום:

 1. תלונות

 2. האשמה

 3. רכלנות

 4. התמרמרות

 5. התנגדות והתגוננות

 6. כעס ועצבים

 7. דאגה

 8. צדקנות

 9. שיפוטיות

 10. תוקפנות

 11. ניסיון לשלוט על מה שלא ניתן לשלוט

 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות? אפשר לעשות זאת:

 1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

 2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם. לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן. לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות.

הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)


לעמוד הבית

#NLP #ניהול #הצלחה #אמונותמגבילות #בטחוןעצמי #שליליות #בהירות