אנחנו כל הזמן שמים משקפיים, רק שאנחנו לא יודעים את זה

לכולם יש משקפיים


לפני כמה ימים הייתה לנו שיחה עם בן משפחה שבמהלכה נתקלנו בקושי להסביר לו את העניין הזה שאנשים לא רואים את המציאות כפי שהיא אלא כפי שהם. הוא לא ממש הצליח להבין איך זה יכול להיות שמה שהוא רואה זו לא המציאות אלא רק פרשנות שלה. ואז עלתה לנו מטאפורה מעניינת שממחישה את הנושא הזה ממה טוב! מכירים אופטומטריסט? מכירים את הבדיקה שהוא עושה כדי לבדוק את הראיה? הוא מניח משקפיים מיוחדות כאלה שהן חלולות (בלי זכוכיות) ומבקש לקרוא את המספרים שכתובים על הקיר. ובכל פעם הוא מוסיף זכוכית ומבקש לקרוא דרכה. כל זכוכית היא בעצם פילטר שמשפר את הראיה עבור מי שלא הצליח לקרוא וכך הוא מחליט מהו הפילטר הכי טוב עבורו.

אז כמו המשקפיים האלה, כך גם אנחנו בני האדם. בתור תינוקות אנחנו נולדים עם משקפיים חלולות, ללא זכוכיות כלל. אנחנו רואים את העולם בדיוק כפי שהוא. בלי לפרש את הסיטואציה, בלי לחשוב עליה, בלי דעה, בלי ניסיון עבר, בלי אמונות. פשוט רואים וחווים את המציאות כפי שהיא.

לרכוש משקפיים בלי לשלם

עם השנים, בעזרתם האדיבה של הורינו ומשפחתנו וחברינו כמובן, אנחנו אוספים עוד ועוד פילטרים. אנחנו לומדים מילים שמסמלות את מה שאנחנו רואים, רוכשים דעות על מה שאנחנו רואים, צוברים ניסיון ואיתו עוד דעות, ופרשנויות ואמונות ואיך לא גם פחדים ועוד ועוד ועוד…. עד למצב שאנחנו כבר לא זוכרים איך נראית המציאות בלי הפילטרים האלה! אנחנו רואים כבר רק את הפרשנות שלנו, רק את הדעה שלנו, רק את האמונה שלנו. אנחנו לא מצליחים אפילו לראות את העולם מתחת לכל אלה. אז נכון, יש בזה משהו מאוד טבעי וקצת בלתי נמנע. כי כנראה ככה אנחנו פועלים וככה המוח שלנו פועל.

לראות את העולם 0-0

אבל - האם לא כדאי שמידי פעם נעצור רגע ונשאל את עצמינו עד כמה הפילטרים האלה משרתים אותנו? עד כמה הם באמת תורמים לנו (בדיוק כמו הפילטרים אצל האופטומטריסט). לא כדאי שמידי פעם נעשה בדיקת ראיה מחודשת ונעיף פילטרים שלא רלוונטיים? כאלה שממש מטשטשים ומעוותים לנו את הראיה? ולא יזיק גם לנקות איזו זכוכית אחת או שתיים בכל זאת, תחשבו כמה זכוכיות כאלה אנחנו מחזיקים כבר שנים! הרי מה שנבחר לראות במציאות שלנו הוא גם מה שנראה - אז לא הגיע הזמן שנבחר לראות את המציאות כפי שאנחנו רוצים? כפי שעושה לנו טוב?

 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות?

אפשר לעשות זאת:

  1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

  2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן.

לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות. הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)