• Daniel S.T

אמונות מגבילות: 5 טריקים ליציאה מתקיעות

אמונות מגבילות הן אמונות לא מקדמות שאדם רוכש כתוצאה מהסקנת מסקנה לגבי משהו בחיים.

איך נוצרות אמונות מגבילות?

מהי אמונה?

אמונה היא מחשבה שיש לי לגביה תחושת וודאות מאוד גדולה.

אמונה מתוחזקת על ידי הוכחות מוצקות בצורת נסיון עבר, חוויות אישית, זכרונות עבר ותכנותים של הסביבה שלנו, ולכן אנחנו לא נולדים איתה – היא נוצרת. אמונה יכולה להווצר כתוצאה מחוויה כלשהי, ממשהו ששמעתי שמישהו אמר – ייתכן מתוך מה שאמרו לנו ההורים, המשפחה הקרובה, מורים, חברים, פוליטקאים ומגישי החדשות או כל מי שבאנו איתו במגע לאורך החיים.

פעם אחר פעם מוכיח לנו המוח שכאשר אנחנו חושבים ומתרכזים במשהו, אנחנו רואים ממנו יותר. נניח שאנחנו רוצים לקנות רכב מסוג סיאט איביזה או עגלת תינוק או טלפון נייד. המוח שלנו, בלי שנבקש ממנו מפורשות, מתחיל לזהות את המוצר הספציפי הזה במרחב – בכבישים, ברחובות, בחנויות ואצל אנשים. בכל פעם שאנחנו מתרכזים במשהו – המוח יתן לנו יותר ממנו.

בנוסף, כשאנחנו מחזיקים מחשבה מסויימת, המוח שלנו יחפש יותר ויותר הוכחות לכך שהיא קיימת – ולכן היא תחזק את עצמה בלופ אינסופי בעזרת כל מיני הוכחות משונות. כתוצאה מכך, בקצב מאוד עקבי לאורך שנים, מתקבעת לה מחשבה מאוד יציבה שנסיון לערער עליה הופך למשימה לא פשוטה בכלל. (תוכלו לראות זאת בדרך כלל אצל אנשים מבוגרים מאוד).

כשמחשבה היא חזקה ויציבה מאוד – היא נקראת אמונה. כמו לדוגמא –  אני זכר / נקבה.

אמונות הן נפלאות. בזכות אמונות אנחנו יכולים ללמוד דברים חדשים על העולם, לצמוח, להנות וגם להגן על עצמנו. למשל: האמונה שנחש הוא חיה מסוכנת שעלולה להוביל למוות – היא אמונה ששומרת עלינו למקרה שנפגוש נחש ארסי מסוכן.

הבעיה מתחילה כשאנחנו מחזיקים באמונות שלא בהכרח מקדמות אותנו ומגבילות אותנו מלהתקדם לעבר המטרות שלנו להשיג את הדברים שאנחנו רוצים.

אז למה בכלל יש לנו את האמונות המגבילות?

כשאנחנו ילדים, אנו רוכשים את כל האמונות שלנו מהחינוך של הסביבה. כל אדם ירכוש לעצמו אמונות בהתאם לחוויות שהוא יעבור בחייו, בהתאם לחברה שבה הוא חי, לזמנים, למנהגים ולערכים שעליהם הוא גדל וחונך. לכן, האמונות ה”לא מקדמות” הללו נטמעות אצלינו ללא כוונה, פשוט כי אמונה היא מדבקת בקלות – כמו כינים, אם אני אסתובב הרבה עם ילדים שיש להם כינים סביר להניח שגם לי יהיו כינים.

החלק המעודד הוא, שברגע שאנחנו מבינים כיצד אמונה נרכשת, נוכל גם להחליף אותה בהתאם לצרכים שלנו, לרצונות שלנו ולמטרות שלנו ולאמץ לעצמנו אמונות חזקות שיקדמו אותנו ולא יגבילו אותנו.

ניקח למשל את המילה “כישלון”. מהו כישלון? מהי תחושות הוודאות שלכם לגבי כשלון? יש אנשים שמאמינים שכשלון הוא חוסר הצלחה. לכן, אם הם נכשלו זה אומר שהם לא הצליחו או שהם לא טובים.  האם האמונה הזאת מקדמת או מגבילה אותם?

בואו נבדוק. נניח שקיבלנו ציון לא עובר במבחן. אם נגיד לעצמינו “נכשלתי” במבחן – מהי ההרגשה? טובה? מחזקת? מעלה מוטיבציה להמשיך ולהשקיע שוב? (כנראה שלא). הרי בטוח שהמטרה שלי לא הייתה להשיג ציון כמה שיותר נמוך. ולכן האמונה הזאת –  שנכשלתי, לא מקדמת אותי ואפילו מרחיקה אותי עוד יותר מהמטרה.

איש מתוסכל גורר אחריו משקולת שרשום עליה אמונות מגבילות

כמו לסחוב משקולת


5 טריקים לשינוי אמונות מגבילות

אז איך משנים אמונה מגבילה לאמונה מקדמת / דוחפת?

  1. מזהים מהי האמונה המגבילה / המעכבת אותנו? (זו שאם רק היינו יכולים היינו נפתרים ממנה)

  2. מאתגרים את האמונה המגבילה באמצעות בחינה מחודשת של העובדות שעליהם אנחנו מסתמכים כל כך. (האם היום, כשיש לי יותר נסיון ואני יותר בוגר, אני עדיין צריך להחזיק את האמונה הזאת?)

  3. בוחרים אמונה חלופית / נגדית לאמונה הקיימת (אם רק הייתי מאמין ש… אז בטוח הייתי מצליח / היה לי קל יותר/ הייתי עושה אחרת וכו’)

  4. כותבים את האמונה בגדול מול העיניים שלי כך שאראה אותה ואגיד אותה כל יום.

  5. יוצרים רשימה של הוכחות לכך שהאמונה החדשה נכונה (גם אם באותו רגע היא לא נראית לנו). כמה הוכחות לחפש? – כמה שיותר! יותר הוכחות מכמות ההוכחות שיש לאמונה המגבילה.

מתי אדע שהאמונה החדשה נקלטה במערכת? כשאני חש וודאות כלפיה, כשאני אומר אותה, כשאני עושה פעולות שלא הייתי עושה קודם וכשאני מתחיל לראות תוצאות שאני רוצה.

לעמוד הבית

#NLP #אמונות #אמונותמגבילות #הצלחה

הירשמו כדי לקבל עדכונים על תכנים חדשים לפני כולם ולהיות חלק ממשפחת ארטלייף!