איך לשבור את מחסום הכתיבה?

איש מרגישה תקועה מול המחשב בגלל שהיא במחסום כתיבה ויצירה

מי מאיתנו לא נתקל במחסום המתסכל מכולם – מחסום הכתיבה / יצירה? זה בלתי נמנע. זה מרגיש כאילו לא נשאר אפילו פירור של יצירתיות בנפש.


אתם יושבים מול המחשב, מול דפי הנייר, מול הקנבס  ורוצים להתחיל ליצור, אבל במקום ליצור, אתם מוצאים את עצמכם בוהים במסך. יכול להיות שתתחילו לכתוב כמה שורות, להקליט כמה תווים, לצייר כמה קווים, אבל אחרי כמה דקות אתם פשוט תמחקו את הכל. זה נראה בלתי אפשרי להמשיך – ואם לא תמצאו פתרון במהרה – סביר להניח שתוותרו מהר מאוד.


אבל לא כדאי לוותר כל כך מהר, אפשר לשנות את המצב ולחזור במהירות למסלול היצירה.

למרבה המזל, הרבה מחקרים נערכו על הנושא והרבה אנשים כתבו על הפתרונות שעזרו להם להתגבר על מחסום הכתיבה / יצירה ועל הסיטואציה המתסכלת הזו שיכולה להפוך בקלות לתקופה מייגעת שפוגעת בדרך שלנו להיות אמן מצליח.


תאמינו לי, אני יודע מה עובר עליכם. גם לי יש את הימים האלה בהם אני נכנס לאולפן, פותח את המחשב ורק דופק על המקלדת בלי שום תכלית, אחרי כמה דקות אני מוחק הכל וסוגר את המחשב ומרגיש מתוסכל.

אז גיליתי – לא רק איך לצאת מזה, אלא מה לעשות כדי למנוע את המחסום היצירתי מראש.


הגישה בה אני משתמש ומלמד את המתאמנים שלי יכולה לעזור גם לכם להתמודד עם השד, כדי להנצח את השד – ראשית עלינו להכיר אותו.


מה זה מחסום כתיבה?

מחסום כתיבה הוא סטייט/הלך רוח (State) בו אנחנו נמצאים ברגע נתון. הלך הרוח הזה מתאפיין במגוון אלמנטים שבד”כ משתנים בין אדם לאדם. עוצמת הלך הרוח משתנה בהתאם לנסיבות החיים שלנו, לרמת השליטה והחוסן שלנו ולסיפור שאנחנו מספרים לעצמינו על הנסיבות ועלינו.

כשאנחנו נמצאים במחסום כתיבה / יצירה אנו לרוב נחווה תחושה של תקיעות, כאילו שום דבר לא מתקדם או מגיע – אין  מוצא. החבר הכי טוב של תקיעות הוא תסכול. תסכול על כך שאנחנו תקועים, תסכול על עצמינו, תסכול על התעשייה, בחירת הקריירה, תחושות חוסר בטחון עצמי, מצוקה וסבל לא נעימים. הרבה סרטים יכולים לרוץ בראש כשיש מחסום כתיבה, במיוחד שאנחנו מנסים להסביר לעצמינו את המצב.


6 הגורמים למחסום כתיבה / יצירה

 1. פחד: הפחד הנפוץ ביותר אצל אמנים הוא הפחד מביקורת. החשש ממה יגידו. החשש שמא יגלו שהם לא טובים מספיק. פחד זה מושרש עמוק בתוך התת-מודע שלנו ומנהל אותנו לרוב מבלי שאנחנו מודעים אליו.

פתרון: חשיפת הפחד העמוק והפחדים המתלווים אליו – וניטרולם על ידי טכניקות NLP. קצרה היריעה מכדי לפרט על טכניקות לניטרול פחדים, אך הרשו לי לשאול אתכם שאלה. האם אתם מקשרים בין היצירה שלכם לבין הזהות שלכם? האם היד שלכם היא אתם? האם הילד שלכם הוא אתם? או שהוא תוצר שלכם ובעל זהות משל עצמו? כאשר נרכוש לעצמינו את המודעות להפריד בין היצירה שלנו לבין הזהות שלנו ונספר לעצמינו סיפור אחר ולשם שינוי – מקדם – אנו נקבל שליטה על הפחד.


1. דחיינות: כמעט עם כל מתאמן שאני עובד עולה הבעייתיות שבדחיינות. רוב היוצרים אלופים בלמצוא דרכים לדחות את העבודה על היצירות שלהם. גם לי הייתה את המיומנות המשוכללת של דחיינות.

פתרון: אם נחשוב על זה לעומק, לדחיינות יש כוונה חיובית. כאשר אנחנו מזהים דחיינות אצלינו זו הזדמנות נפלאה לבחון עם עצמינו מה הכוונה החיובית שלה? האם היא באה להגן על הפחד ממה יגידו עלינו? האם היא באה כדי לשמור אותנו באזור הנוחות שלנו? בהמשך המאמר אפרט על פרונות מעשיים לדחיינות.


2. פרפקציוניזם: אתם חייבים שהכל יהיה מושלם לפני שאתם מתחילים ליצור. אתם חייבים שזה יהיה בנוי מושלם בראש לפני שאתם מתחילים. פרפקציוניזם הוא אויב ההתחלה. גם לו יש כוונה חיובית. אך חשוב לשים לב להבחנה בין דאגה לסטנדרט גבוה לבין פרקפציוניזם.

פתרון: המשפט ששבר לי את הפרפקציוניזם היה של זיג זיגלר: “אתה לא חייב להיות מעולה כדי להתחיל – אבל אתה חייב להתחיל בכדי להיות מעולה”. פשוט התחילו ושאלו את עצמכם כיצד תוכלו להעלות את הסטנדרט של היצירה תוך כדי התקדמות. עשו משוב על יצירות קודמות שלכם.


3. הסחות דעת: התקופה שאנו חיים בה מלאת הסחות דעת. החל בטלפונים הניידים וכלה בפייסבוק, מיילים, ווטסאפ וכל מה שזמין על המסך ומחוצה לו.

פתרון: בהמשך המאמר אסקור איך ניתן להתאים את הסביבה שלנו ואת החשיבות שבניהול שודדי תשומת הלב שלנו.


4. השוואתיות: השוואתיות היא רעל שמדורג גבוה מאוד במדד הרס היצירתיות. כמה פעמים קראתם, ראיתם או שמעתם יצירות מצליחות וזה תסכל אתכם ששלכם לא כזה.

פתרון: השוואתיות היא ההתנהגות שיש לעקור מהשורש. זה מעולה לקחת השראה מאותן יצירות מוצלחות, אך חשוב לשים לב לגבול העדין שיכול להיטשטש ברגע שמתחילים לשאול את עצמינו שאלות כמו “למה היצירה שלי לא ברמה הזאת”. מילת הקסם במקרה הזה היא: “עדיין”. כשנחליף את הפוקוס שלנו ל”היצירה שלי עדיין לא ברמה הזאת” ו”איך אני גורם לה להגיע לרמה הזאת” – נקבל תשובות אחרות לגמרי.


5. ביקורת עצמית: “זה לא מספיק טוב”, “אני לא מספיק טוב”, “אולי אני לא צריך לעשות את זה”, “אולי זה לא בשבילי”, “ההורים שלי צדקו”. כל אלה הם "באזז קילרים" קטלניים. הם יוצרים במהירות מחסומים ומביאים איתם את התסכול הגדול ביותר. במקרה כזה, נראה שמשהו בתחילת הדרך לא יציב מספיק. ייתכן שזה קשור בחוסן המנטאלי שלכם, בתחושת הערך העצמי, בתחושת הביטחון ביכולות שלכם וכמובן באהבה העצמית ובאהבת היצירות שלכם.

פתרון: חיזוק האלמנטים הללו הוא קריטי כדי להפסיק את הפטפטת בראש. עולם ה-NLP וההתפתחות האישית מציע אינספור פתרונות. אני מציע לגשת ולקרוא את הספר: “4 ההסכמות”.

אז מה עושים כדי להתמודד עם מחסום הכתיבה / יצירה?

4 הדרכים המוכחות למניעה מראש של מחסום הכתיבה / יצירה:


1. תכנית עבודה ואסטרטגיה: אם יש טכניקה אחת שתמנע מחסומי יצירה היא יצירת תכנית עבודה ואסטרטגית פעולה. יש מספר דרכים בהם אתם יכולים ליצור לעצמכם תכנית. אתם יכולים להציב לעצמכם יעדים כמו: כמה להתקדם או על איזה חלק לעבוד בכל יום, להשתמש ביומן של גוגל ולהשתמש בפתקיות או ביומן כתוב.

איך אפשר שלא לדעת מה לעשות קדימה אם יש לכם כבר תוכנית שאומרת לכם בדיוק מה אתם הולכים לעשות?

הרבה מאתנו תקועים או חסומים רק בגלל שאנחנו לא יודעים מה אנחנו צריכים לעשות להבא.

לכן, יצירת תכנית עבודה תמחץ את הבעיות סביב מחסום הכתיבה / יצירה ותאפשר לכם ליצור בשטף, במהירות ובאיכות. כשמנטרלים את הפוקוס על “מה לעשות עכשיו?” אפשר להתרכז במה שחשוב באמת, באיכות ובהספק. במפגש השלישי שלי עם המתאמנים שמגיעים אלי, אנחנו בונים גשר – תכנית עבודה מתקדמת ומפורטת לאור המטרה הגדולה שהם מציבים.


2. מחקר מקדים: אין דבר יותר גרוע מאשר לעצור את קצב היצירה בגלל שאתם לא יודעים אם מה שאתם עושים הוא 100% מתאים. אז המוח משתתק והמסך נשאר ריק.

אבל מאחר ויש לכם תכנית עבודה – אתם יודעים מה אתם הולכים לעשות כל יום לפני שאתם מתחילים. מה שאומר שאתם יודעים שעליכם לעשות מחקר מקדים. כשיהיה לכם את כל מאפייני סגנון היצירה שלכם פרוסים בפניכם, תוכלו לאפשר לרעיונות נהדרים לצוץ ולדמיון לתפוס מקום.

טיפים למחקר מקדים:

 1. תעשו רשימה של הדברים שאתם עדיין לא יועדים לגבי הסגנון או התחום בו אתם יוצרים.

 2. תסמנו את החלקים החשובים ביותר ברשימה.

 3. תציינו בפניכם למה ואיך הדברים האלו עשויים לגרום לכם למחסום יצירה.

 4. תתחילו לחקור בגוגל ובספרים את החלקים הללו.

 5. תרשמו לעצמכם את כל המידע החדש שהייתם צריכים לדעת ותבחנו האם זה כל מה שאתם צריכים.

 6. תחזרו ליצור!

כאשר אתם יודעים יותר על התחום, הסגנון או הנושא – אתם בהירים יותר ולכן אתם יכולים להסביר את זה, ואז מחסום הכתיבה / יצירה יתנדף לו.


3. יצירת הרגלים שמנצחים את המחסום: באיזו תדירות אתם יוצרים, כותבים, מנגנים, מפיקים, מציירים, מפסלים?

ככל שאתם משקיעים יותר זמן ביצירה, כך זה הופך יותר לקלות נטולת מאמץ. זה כמו ריצה או תרגול – כמה שאתם עושים את זה יותר – כך זה נהיה יותר קל.

אם אנחנו לא מספקים לעצמינו הרגלים נכונים, אנחנו לא יכולים לפתח את שריר היצירה כראוי. הרגלי יצירה לא מקדמים מקשים על חשיבה חדשנית ומובילים לבילוי שעות על גבי שעות של עבודה על חלק קטן ולעיתים לא כל-כך משמעותי ביצירה. אמנים מצליחים מטפחים את שרירי היצירה ומחזקים אותם באופן קבוע ובתדירות גבוהה – כל יום!

 1. נהלו יומן: פתרון הקסם לדחיינות. הכניסו ליומן גוגל שלכם זמן קבוע בכל יום להשראה, כתיבה ומנוחה והתחייבו לכך. הפעילו את האופציה של התראות כדי להזכיר לכם מתי להתחיל ומתי לסיים כך שלא תשאירו מקום למחסום היצירה במקרה הזה.

 2. שיטת ה-60/10: בספרו המומלץ “מועדון ה5 בבוקר”, רובין שארמה מציג שיטה מעולה לניהול המיקוד בזמן היצירה: יצרני-על בונים את מעגלי העבודה שלהם כך שיהיו בהם פרצי מיקוד עמוק ופעולה מאומצת ולחילופין פרקי זמן של מנוחה אמיתית והתאוששות מלאה. במילים אחרות, עשו את המיטב שלכם במשך 60 דקות רצופות תוך מיקוד מוחלט, ולאחר מכן עצרו לתדלק למשך 10 דקות. צאו לאוויר הפתוח, קראו ספר, עשו מדיטציה, האזינו למוזיקה. לאחר 10 דקות נפלאות של התחדשות, המשיכו לבצע 60 דקות של פרק עבודה מלאת השראה מצוינות ותבונה.

 3. נטרלו הסחות דעת: שימו את הטלפון בחדר אחר על מצב שקט, שימו טיימר ל-60 דקות, כבו את הטלוויזיה, בצעו Log-out מפייסבוק ומ-Whatsapp web, סגרו את הדפדפן ונתקו את האינטרנט.

 4. צרו סביבה מאפשרת: בקשו מאנשים לא להפריע לכם בזמן המיקוד. סדרו ונקו את מרחב העבודה כל פעם לפני תחילת היצירה. דאגו לריח נעים בחדר. קנו מפיץ ריח חשמלי עם מספר תמציות ריח, כאשר כל תמצית מפעילה הלך רוח אחר שתורם ליצירה. שימו מוסיקה מעוררת השראה.

10 טריקים שעובדים לשבירת מחסום כתיבה / יצירה:

 1. שנו סביבה: אם אתם מרגישים תקועים, נסו לשנות את הסביבה שבה אתם נמצאים כרגע. קחו את היצירה איתכם ועברו לחדר אחר או לחילופין צאו מהבית, שבו בבית קפה, שבו בפארק או על חוף הים והזמינו בירה או קפה.

 2. התחברו לתמונה המנצחת: עצרו רגע, ותתחברו לחזון הגדול שלכם. תזכרו למה התחלתם לעשות את זה מלכתחילה. איפה אתם רוצים להיות? מי נמצא איתכם שם? מה השגתם שם? איזה פעולות אתם עושים שם? איזה קולות מלווים את התמונה הזאת? התחברו להרגשה, דמיינו את עצמכם שם בגוף ראשון ולאחר מכן גם בגוף שלישי.

 3. פשוט להמשיך ליצור: לפעמים זה עובד, פשוט להמשיך. קרה לי מספר פעמים שהמשכתי לכתוב תוך כדי ששיניתי את המחשבה שלי ל:”הפעם זה יצליח”. והפלא ופלא – זה הצליח.

 4. דמיון מודרך ליצירתיות: יש ביוטיוב אינספור סרטונים שמעבירים תהליכים נפלאים לשחרור היצירתיות. קחו לעצמכם 5-10 דקות, שימו אוזניות והתמסרו לתהליך – תופתעו לגלות כיצד זה ישחרר לכם את מחסומי היצירה.

 5. לחפש השראה ביצירות של אחרים: הצלחה משאירה עקבות, חפשו את העקבות הללו. קראו או צפו בראינות של המודלים שלכם. גלו את דרכי החשיבה שלהם, את ההרגלים שלהם ואת התמונות המנצחות שלהם. תקשיבו ליצירות שלהם ושאלו את עצמכם, איך הם הצליחו להתחבר להשראה כזו?

 6. תבחנו שוב את העבודה שלכם: קריאה, האזנה וצפיה בעבודה שלכם מנקודת המתבונן מציפה תובנות ורעיונות.

 7. עשו משהו אחר למשך פרק זמן קצר: תעשו כלים, נקו את הבית, תתקלחו, תקראו ספר, תעשו ספורט, שחקו במשחקי מחשב, תראו סרט דוקומנטרי בנושא שמעניין אתכם, נקו את המחשבות בהתעסקות עם היצירה ותתפלאו כיצד דווקא כשלא חושבים על היצירה – רעיונות ליצירה מגיעים.

 8. כתבו על התחושות והמחשבות שלכם ביומן אישי: כתיבה היא שער לתת-מודע. קצרה היריעה מלפרט על היתרונות שבכתיבת יומן. בקצרה, כתיבה ביומן פורקת מטענים רגשיים ועושה סדר עדיפויות למחשבות. כתיבה בעצם פותרת את פלונטר המחשבות בראש ומארגנת מחדש את הכבישים הנוירולוגים.

חוט מסובך - פלונטר של חוטים קשה לפיצוח שמשקף את מחסום הכתיבה / יצירה
 1. לשחרר ולהרפות: לפי שיטת ההו’נופונופו מהוואי, עליה תוכלו לקרוא בספרם המומלץ של ג’ו ויטאלי וד”ר הו לן – “אפס מגבלות”, אנו חיים רוב הזמן בהתנגדות ומנוהלים על ידי הזיכרונות שלנו ולכן אין מקום להשראה להיכנס. כאשר אנחנו מוכנים להרפות מהזיכרונות וההתנגדות למצב הקיים ולאפשר להשראה להיכנס באמצעות אהבה, הוקרה וסליחה – אנחנו נוצף ברעיונות, דמיונות ותחושות מדהימות שיקחו את היצירות שלנו ואת הפוטנציאל שלנו לאינסוף.

 2. NLP ותכנות התת-מודע: כאשר למדתי NLP, גיליתי את השיטות היעילות והמהירות ביותר לשנות את הלך הרוח, את המחשבות ואת ההרגלים שלי, להפטר מהפחדים הכי עמוקים שלי ולהשיג את התוצאות שתמיד רציתי. המתאמנים שמגיעים אלי לומדים את הטכניקות הללו ונפטרים מחסמים ועכבות בדרך להיות האמנים הגדולים שהם רוצים להיות. בתור מעריץ נלהב של דרך החיים הזו, אני ממליץ לחפש אחר החומרים שמדברים על NLP – לקרוא, לחזור, לתרגל ולשנן. ההשפעה של NLP על החיים שלכם יכולה להיות עצומה.

לסיכום

מחסום יצירה / כתיבה הוא לא גזירת גורל. הוא לא משהו שצריך להיות מתוסכלים ממנו. אני בטוח שבאמצעות הבנה ויישום הכלים במאמר הזה תוכלו לפרוץ את המחסום הזה ולהשיג את החלום שלכם. כולי תקווה שהמאמר נתן לכם את הערך הנחוץ כדי להתקדם.


שלכם, דניאל

 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות?

אפשר לעשות זאת:

 1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

 2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן.

לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות.

הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)


לעמוד הבית


#מחסוםכתיבה #NLP #איךלהפטרממחסוםכתיבה #מחסוםיצירה #תסכול #איךלשבורמחסוםכתיבה #איךלהתמודדעםמחסוםכתיבה