5 טיפים לאיך לקבל החלטות טובות יותר

מי מאתנו לא מתמודד לעתים עם דילמה ומוצא עצמו מתקשה לקבל החלטה? לא רק החלטות הרות גורל, אלא גם החלטות יום-יומיות כמו: מה ללבוש היום? האם לקנות את זה? האם לקום מוקדם? ועוד.


לרוב, בזמן ההתלבטות, מרחפות מעלינו שאלות כמו: “איך אני אדע שזו ההחלטה הנכונה?”, “מה כדאי לי לבחור עכשיו?”.


לפעמים, הדרך שבה אנו רגילים לקבל החלטות פועלת דווקא לרעתנו ולעתים אף מוסיפה לחץ מיותר.

אני רוצה להציע לכם דרך אחרת, שונה ממה שהייתם רגילים עד היום. המטרה שלי היא להפוך אתכם למקבלי החלטות טובים יותר כדי שתוכלו להגיע למטרות שלכם בקלות ובמהירות ותוכלו לחסוך לעצמכם את הלחץ והתסכול המיותרים שבדרך.


אם תעזרו בטיפים הפשוטים הללו לקבלת החלטות, תקבלו את הבהירות ואת המיקוד שלהם אתם זקוקים על מנת לקבל את ההחלטה החשובה הבאה שלכם בקלות רבה יותר.


5 טיפים


1. החליטו להחליט


החליטו להחליט ממש עכשיו! תבחרו לקבל החלטה מיד ולא לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר. באנגלית אומרים “someday never comes”. – “יום אחד לעולם לא יגיע”.

חשבו רגע, איך בדרך כלל אתם מקבלים החלטות? חשבו על ההחלטה האחרונה שקיבלתם, איך טכנית קיבלתם אותה? מה עשיתם? יש אנשים שהחלטה עבורם זה להגיד לעצמם “זהו! אני בוחר בזה!”. יש אנשים שהחלטה עבורם חייבת להיות מלווה באקט פיזי, כמו לשלוח את ההודעה או ללבוש מכנסי ריצה. איך אתם קיבלתם את ההחלטה האחרונה שלכם? מה עשיתם? השתמשו בכלי הזה – ממש עכשיו!


2. כתיבה למען בהירות


כל ההחלטות הקשות והחשובות חייבות להיות רשומות על דף. אז דבר ראשון, קחו דף ועט ושבו לכתוב. הנה למה: דילמות שננסה לפתור בראש יצרו אצלנו בלבול וחוסר החלטיות ולרוב יציפו לנו מחשבות לגבי מה עוד עלול לקרות – רוב הסיכויים שנאבד ריכוז, נלך לאיבוד ונשכח המון אלמנטים, או את מה גרם לנו לחשוב דבר כזה או אחר.

לכן, רשמו על הדף את כל מה שעולה לראש, ממש הכל. רשמו את כל הסיטואציות שלדעתכם יכולות לקרות כתוצאה מבחירה כזו או אחרת. כתיבה על נייר תגרום לכם להרגיש את תחושת המיקוד שמתלווה לבהירות. בהירות היא קריטית. כדאי לכם להיות כמה שיותר בהירים לגבי התוצאה שתקבלו אם תבחרו בדרך כזו או אחרת ומה היא תשיג עבורכם. אם תשכחו את הסיבות שעומדות מאחורי ההחלטה – זה לא יעבוד. למה אתם הולכים בדרך הזו? מה מוביל אתכם? מה יקדם אתכם? חתרו לכמה שיותר ספציפיות לגבי מה שאתם רוצים ואיך תדעו שהשגתם את זה.


כתיבה = בהירות

איש כותב כדי להיות יותר בהיר וכך לקבל החלטה

3. “מה הוא היה עושה?”


אחת הטכניקות שאני אישית אוהב מאוד, היא לחשוב על מודל לחיקוי שהיה מקבל החלטה אפקטיבית במיוחד, ואז לשאול את עצמי “מה הוא היה בוחר?”, “איך הוא היה מתנהג?”. אם אתם רוצים לקחת את זה לרמה הבאה, אפשר לשאול “מה האדם שאני רוצה להיות בעוד 10 שנים היה בוחר?” – רשמו את התובנות!

4. כוח הדמיון


דמיינו את עצמכם בוחרים את אחת הדרכים העומדות בפניכם, דמיינו מה יקרה בחייכם כשקיבלתם את ההחלטה הזו, איך אתם נראים? מה אתם שומעים? מה אתם מרגישים? האם יש מחירים שאתם משלמים בעקבות הבחירה הזו? האם אתם מוכנים לשלם את המחירים? תבחנו היטב את ההרגשה שעולה. רשמו את כל זה. עכשיו דמיינו מה היה קורה אילו בחרתם את דרך הפעולה האחרת, דמיינו מה יקרה בחייכם כשקיבלתם את ההחלטה הזו, איך אתם נראים? מה אתם שומעים? מה אתם מרגישים? האם יש מחירים שאתם משלמים בעקבות הבחירה הזו? האם אתם מוכנים לשלם את המחירים? תבחנו היטב את ההרגשה שעולה. רשמו את כל זה וערכו השוואה.

5. מציאת ערך וכוונה חיובית


לכל דרך פעולה שתבחרו יש ערך מסוים שמוביל אותה, משהו שאתם מרוויחים כתוצאה מפעולה זו. שאלו את עצמכם מהו הערך שמוביל כל אפשרות. לאחר מכן, שאלו את עצמכם מה הכוונה החיובית של הערך הזה? נסו לשאול זאת גם לגבי דרך הפעולה האחרת. רשמו הכל. בדקו האם קיימת דרך נוספת שפספסתם? האם ניתן לגשר בין האפשרויות?

העיקרון החשוב ביותר במצב של בלבול הוא לראות מבעד לערפל את התמונה הגדולה.

פעם הבאה שתתמודדו עם קבלת החלטה, השתמשו ב-5 החוקים הללו בתהליך קבלת ההחלטות שלכם. החוקים הללו יקנו לכם את הבהירות הנחוצה כדי להשיג את התוצאה האולטימטיבית עבורכם.

צפו בסרטון המסביר את זה:


 

רוצים להתייעץ איתנו, לשתף או לשאול אותנו שאלות?

אפשר לעשות זאת:

  1. דרך הפייסבוק של ארטלייף. אנחנו מגיבים מהר ומתאמצים לענות לכולם.

  2. דרך הווטסאפ. אנחנו עונים לכל פניה.

גם באינסטגרם שלנו תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לאימון, הנחיה או ליווי אישי NLP פנו אלינו כאן.

לחצו כאן כדי לקבל להצטרף לקבוצת הווטסאפ השבועית שלנו. זוהי קבוצה סגורה שבה אנחנו משתפים אחת לשבוע מאמר/השראה/טיפים בנושאים של התפתחות אישית, הצלחה, גדילה והתפתחות.

הצטרפו לקהילת האנשים המבריקים שלנו בפייסבוק :)


לעמוד הבית

#NLP #ערכים #קבלתהחלטות #דמיון #בהירות